Konkursui „Olimpo musicale“ prabėgus

Bir 30

Birželio 1-5 d. Prienuose nuskambėjo III tarptautinis multiinstrumentinis jaunųjų muzikantų konkursas „Olimpo musicale“, kurį organizavo Veiverių Antano Kučingio meno mokykla. Konkursas turi nors neilgą, bet gražią istoriją, yra įtrauktas į Lietuvos rekordų knygą, kaip vienintelis konkursas, kuriame atlikėjai grojo net 22 muzikos instrumentais. Šiais metais, kaip ir buvo žadėta, rekordas buvo pagerintas – Prienuose skambėjo 24 įvairūs instrumentai.

Jau konkurso atidarymas pasižymėjo stipriu akcentu – po Prienų mero pavaduotojos Loretos Jakinevičienės sveikinimų ir konkurso vertinimo komisijos narių pristatymo koncertavo liaudies instrumentų orkestras „Lyra“ iš Baltarusijos. Jaunas, talentingas orkestro meno vadovas bei dirigentas Dmitrij Stelmakh su orkestrantais parengė įdomią bei įvairiapusišką programą – nuo gerklę gniaužiančių prisiminimų apie Černobylio katastrofą iki ugningojo tango garsų.

Birželio 2 dieną prasidėjo konkurso perklausos 5 solistų kategorijose, kur atlikėjai buvo suskirstyti pagal amžių. Solistai grojo 3 dienas, o birželio 4 d. vakarą konkurso scenoje pasirodė 13 ansamblių. Savo pasirodymus ansambliai tęsė ir sekmadienį, birželio 5 d., na o vakare įvyko įspūdingas konkurso laureatų koncertas ir nugalėtojų apdovanojimo ceremonija. Konkurso laureatais solistų kategorijoje tapo 42 jaunieji muzikantai, diplomantais 61, nominaciją „Muzikos Olimpo viltis“ pelnė 17 atlikėjų. Ansamblių kategorijose 15 laureatų, 13 diplomantų ir 2 nominuoti ansambliai. Į šio konkurso programą pirmą kartą įtraukti ansambliai labai pagyvino muzikavimą, suteikė konkursui naujų spalvų.

Jei praeitame „Olimpo musicale 2008“ konkurse didžiojo prizo laimėtoju netapo nei vienas pianistas, tai šiame konkurse pianistai „atsigrojo“ – visose kategorijose užėmė aukščiausias vietas! Mažiausiųjų kategorijoje Grand Prix pelnė žavus, vietoj nenustygstantis aštuonmetis Arminas Suchovas iš Kauno J.Naujalio muzikos gimnazijos, kurį konkursui parengė mokytoja Audronė Paškauskienė. A2 kategorijoje, kur varžėsi 9-10 metų vaikai, geriausia buvo lenkaitė iš Suvalkų Kamila Sacharževska (mokytoja A.Borkovska), publiką pavergusi M.K.Čiurlionio Mazurka. A3 kategorijoje (11-12 metų) aukščiausius balus pelnė rusaitė Darja Mužetskaja (mokytoja I.Tarnovskaja) iš Kaliningrado, visus nustebinusi nepaprastai sudėtinga programa. 13-14 metų amžiaus kategorijoje vėlgi nugalėjo Lenkijos atstovė Aleksandra Zagorska (mokytoja K.Filipovska). Vyriausiųjų kategorijoje pasižymėjo kaliningradietis German Ivančenko (mokytoja V.Ščukina). Visi Grand Prix laimėtojai buvo apdovanoti diplomais, medaliais, dovanomis ir piniginėmis premijomis, kurias įsteigė konkurso rėmėjai. Laureatų mokytojai buvo pagerbti diplomais „Už aukščiausią profesinį meistriškumą“ ir medaliais.

Jaunesniųjų ansamblių kategorijoje Grand Prix pelnė trio „Gintarinis kamertonas“ – Marija Lišajeva, Itel Prement ir Diana Mažara (mokytojos L.Kozak, V.Kločkova) iš Kaliningrado muzikos mokyklos prie S.Rachmaninovo muzikos koledžo. Vyreniųjų grupėje buvo paskirti du didieji prizai – duetui Monikai Ryškutei (fleita) ir Lukui Gedvilui (fortepijonas) iš Kauno (mokytojos V.Adomavičienė ir R.Blebaitė) bei kanklių ansambliui „Dzitarini“ iš Latvijos Babitės muzikos mokyklos (mokytoja V.Bagata). Ansambliai buvo apdovanoti įspūdingomis taurėmis, dovanomis ir piniginėmis premijomis.

Pagarbos ir sveikinimų verti visi konkursantai, tačiau ypač džiugu, kad į nelengvą konkursą nepabijojo atvykti atstovai iš nedidelių miestelių – Kaišiadorių, Vilkaviškio, Šakių, Širvintų, Ukmergės, Marijampolės, Kretingos, Varėnos, Jonavos, Rietavo, Lazdijų, Utenos, kaimyninio Birštono… Nuoširdžiai sveikiname ir Prienų bei Veiverių Antano Kučingio meno mokyklų mokinius, konkurse garbingai atstovavusius Prienų savivaldybę. Diplomantais tapo Prienų meno mokyklos smuikininkų ansamblis (vadovė D.Kolpakovienė), Veiverių A.Kučingio meno mokyklos fleitistas Mantas Mocevičius (mokytoja V.Adomavičienė), pianistės Ugnė Orinaitė ir Viktorija Dabušinskaitė (mokytoja R.Blebaitė), konkurso nominaciją „Muzikos Olimpo viltis“ laimėjo Greta Krušinskaitė (mokytojas N.Ardzevičius), lumzdelininkas Klaidas Šiškauskas (mokytojas N.Baginskas), smuikininkė Ugnė Alaburdaitė (mokytoja D.Kolpakovienė). Konkurso uždaryme visiems prieniečiams konkursantams buvo įteiktos mero V.Bujanausko padėkos.

Taigi, galime pasidžiaugti, kad konkursas praėjo sklandžiai, viskas sekėsi puikiai – konkursantai stengėsi atskleisti stipriąsias savo puses, žavėjo nuoširdumu. Autoritetinga tarptautinė žiuri – prof. Eugenijus Ignatonis (Lietuva), Mark Drobinsky (Prancūzija), Mirco Patarini (Italija), Dmitry Stelmakh (Baltarusija), Aleksandrs Vanjagins (Latvija) darniai sutarė dėl vertinimų. Organizatoriai stengėsi sukurti konkurso svečiams malonią, jaukią atmosferą. Prie konkurso sėkmės prisidėjo ir gamta: visas konkurso dienas skaisčiai švietė saulė, buvo labai šilta, o atgaivą nuo karščio visi rasdavo vėsiame Prienų kultūros ir laisvalaikio centre. Esame dėkingi šio centro direktoriui Džordanui Aksenavičiui, direktoriaus pavaduotojams Rimui Šiugždiniui, Romui Šyvokui, darbuotojams, kurie kaip gerosios dvasios atsirasdavo tada, kai prireikdavo pagalbos, kuriuos atėję 8 val. ryto jau rasdavome centre, o išeinant pusę dešimtos vakaro jie mus išlydėdavo… Dėkojame Prienų meno mokyklos direktorei Rasai Staliūnienei, fortepijono skyriaus vedėjai Snieguolei Sinkevičienei ir visiems mokykloje budėjusiems mokytojams, kad geranoriškai sutiko „paskolinti“ mokyklą repeticijoms. Puikių partnerių radome ir Birštono meno mokykloje – direktorė Laimutė Raugevičienė maloniai leido naudotis meno mokyklos klasėmis svečiams, atvykusiems iš užsienio. Prienų „Žiburio“ gimnazijos direktoriui Aidui Aldakauskui dėkojame už rūpinimąsi baltarusių orkestro „Lyra“ muzikantais.

Atskirai norisi paminėti rėmėjus, be kurių konkursas būtų ne toks spalvingas ir daug kuklesnis. Didžiausias mūsų rėmėjas – Prienų rajono savivaldybė. Esame nuoširdžiai dėkingi Prienų savivaldybei ir buvusiam merui p. Alvydui Vaicekauskui, administracijos direktoriui p. Algiui Marcinkevičiui už didelę paramą konkursui, už supratimą, kad Prienams toks renginys yra labai reikalingas ir reikšmingas. Nuoširdus ačiū rėmėjams – nuolatiniam mūsų draugui iš Italijos Mirco Patarini, kuris ne tik dirbo vertinimo komisijoje neimdamas atlygio, bet dar ir skyrė konkurso nugalėtojams  piniginius prizus. Ačiū vietiniams verslininkams UAB „Pastogė“ p. Rimui Antanaičiui, ponams Arūnui ir Vilmai Vaidogams. Taip pat dėkojame UAB „Piano LT“ p. Aleksandrui Šimeliui už nuostabų fortepijoną, dėkojame UAB „Senukai“. Nuoširdus ačiū informaciniams partneriams – rajoniniams dienraščiams „Krašto vitrina“, „Gyvenimas“, „Naujasis Gėlupis“, kabelinei televizijai „Eteris TV“.

„Atnešiau nedidelį suvenyrą lenkaitei Kamilai Sacharževskai. Noriu padėkoti jai už tai, kad grojo Čiurlionį…“ – prieš konkurso uždarymą nedrąsiai taria kukli prienietė moteris, visą konkursą su begaliniu susidomėjimu stebėjusi jaunųjų atlikėjų pasirodymus. Tada ir supranti, kad rengti tokį renginį Prienuose tikrai verta… Tad ir tariame: „Iki pasimatymo IV-ajame „Muzikos Olimpe“ Prienuose 2014 metais!